SŁUŻBY PIELGRZYMKOWE

Pielgrzymowanie to bycie wśród ludzi, które trwa nie tylko 8 dni. Zanim Pielgrzymka Świdnicka wyruszy w drogę, wielu ludzi przez kilka miesięcy przygotowuje zaplecze, dzięki któremu możemy wędrować.

Służby pielgrzymkowe to wolontariusze. Niektórych widzimy kilka razy dziennie na trasie, inni są niemal niewidoczni.

Poznajcie pielgrzymkowych bohaterów, bez których nie udałoby się nam dotrzeć na Jasną Górę.

GŁÓWNY PRZEWODNIK

Na czele pielgrzymki stoi Główny Przewodnik – ks. Krzysztof Iwaniszyn. Zadanie postawione przez księdza biskupa Marka Mendyka realizuje przy współpracy z wieloma osobami. Wszystko po to, aby pielgrzymka bezpiecznie dotarła do celu.

Przygotowania do kolejnej pielgrzymki rozpoczyna, gdy docieramy na Jasną Górę. W praktyce Główny Przewodnik myśli o pielgrzymce przez cały rok.

SŁUŻBA PORZĄDKOWA

Nasi porządkowi to najbardziej niezawodna ekipa świata. Znają niezbędne przepisy, a przede wszystkim trasę pielgrzymki. Zanim nadejdzie sierpień, oni kilkukrotnie ją sprawdzają. Głównym Komendantem Służby Porządkowej jest Dariusz Kołt.

Dzięki braciom porządkowym, ich cierpliwości do pielgrzymów i kierowców oraz doskonałej znajomości trasy możemy bezpiecznie dotrzeć do celu. Pamiętajcie – jeśli porządkowy mówi, pielgrzym słucha.

SŁUŻBA MEDYCZNA

Pielgrzym, któremu nie przytrafi się choćby niewielki odcisk, to pielgrzym podejrzany. 😉 W tych mniejszych i większych kłopotach zdrowotnych zawsze z pomocą biegnie służba medyczna. Przez cały dzień pielgrzymom towarzyszy karetka, a w niej niezastąpiona ekipa medycznych, na czele ze znaną wszystkim Matką Teresą z Wałbrzycha.

W szeregach służby medycznej znajdują się także busy transportowe, dzięki którym żaden pielgrzym nie pozostanie w przydrożnych trawach…

INFORMACJA

Gdzie zdobyć niezbędne informacje, otrzymać pieczątkę do książeczki pielgrzyma albo kupić różaniec na pamiątkę? Oczywiście w informacji! Charakterystyczny bus, przy którym można zakupić zdjęcia i pamiątki z pielgrzymki, znajdziecie na każdej bazie i (prawie) każdym postoju.

W informacji załatwicie wiele ważnych spraw. Sprawy niemożliwe załatwicie od ręki, a na cuda będziecie musieli (chwilę) poczekać.

SŁUŻBA ZAOPATRZENIOWA

Nie samą modlitwa człowiek żyje, nawet na pielgrzymce. Od czasu do czasu trzeba coś zjeść i to właśnie jest moment, w którym z pomocą przychodzi zaopatrzenie pielgrzymki. W sklepiku kupicie bułki oraz wodę, ale także bardziej kaloryczne przekąski i napoje.

A co, jeśli pielgrzym potrzebuje czegoś mniej oczywistego? Służba zaopatrzeniowa zawsze pomoże zdobyć wszystko, co niezbędne.

TECHNIK

Pielgrzymka rzadko idzie w ciszy… A o nagłośnienie, które towarzyszy nam w czasie Mszy Świętych i wieczornych Apeli oraz na trasie dba niezawodny brat Staszek.

Pielgrzymi dobrze wiedzą, że o pomoc można go prosić nie tylko w sprawach nagłośnienia i czasem przychodzą z oryginalnymi sprawami.

BAZA

Pod tym niepozornym określeniem kryją się niesamowici ludzie, na których czele stoi Szef Bazy: ks. Bartłomiej ŁuczakGdyby nie oni, pielgrzymi docieraliby na puste pole. A kiedy przychodzimy na nocleg, czekają na nas ciepła woda, cysterna, punkt medyczny, kabiny do mycia i gotowe sektory, w których możemy rozłożyć namioty. A przecież rano też ktoś musi wszystko poskładać…

Częścią służby bazowej jest tzw. ekologia. To osoby, które dbają, by pielgrzymi zawsze zostawiali po sobie porządek. Chyba jeszcze nikomu nie udało się policzyć, ile worków na śmieci pojawia się na pielgrzymce.

MEDIA

Prawda, że szewc bez butów chodzi, sprawdza się także na pielgrzymce. Choć grupy medialnej nie widać na zdjęciach, to właśnie dzięki nim możecie uczestniczyć w transmisjach i przeglądać zdjęcia z pielgrzymki.

KSIĘŻA - CHOĆ OSTATNI, TO BARDZO WAŻNI

Na pielgrzymce są sprawy ważne i ważniejsze. A bardzo ważne są sakramenty. Pielgrzymi mogą korzystać z nich dzięki obecności księży, który razem z nami przemierzają trasę.

Co ciekawe, na pielgrzymce najłatwiej się przekonać, że księża też są ludźmi. I można z nimi rozmawiać nie tylko o wierze.